توضیحات فارسی در IAR و Keil

توضیحات فارسی در IAR و Keil
5 (100%) 5 votes

نوشتن توضیحات فارسی در محیط‌های Keil  و IAR

توضیحات چیست؟

همانطور که از اسم آنها مشخص است توضیحات قسمتی از کُد هستند که فقط برای ایجاد خوانایی بیشتر در برنامه نوشته می‌شوند به طوریکه در خروجی کُد اثری ندارند و کمپایل نمی‌شوند. برای نوشتن توضیحات در زبان c از /*      */  استفاده می‌شود همچنین استفاده از // در نوشتن توضیحات مرسوم است که البته توصیه نمی‌شود از آنها استفاده کنید. در زیر نمونه‌‌ای از نوشتن توضیحات را در برنامه می‌توانید ببینید.

#include <stdio.h>

int main(void)
{  
 /* توضیحات فارسی */
 // نوع دوم توضیحات فازسی
  printf("Hello World!\n");

  return 0;
}

آیا باید در برنامه از توضیحات استفاده کنم؟

شاید در نگاه اول فکر کنید نوشتن توضیحات فقط اتلاف وقت و انرژی است و هیچگاه از آنها در برنامه استفاده نکنید. اما اگر بعد از گذشت مدت زمانی دوباره بخواهید اصلاحاتی و یا تغییراتی در کُد بدهید، خواهید دید که خیلی از قسمت‌ها نامفهموم و پیچیده به نظر می‌آیند و شاید مجبور باشید ساعت‌ها وقت صرف یادآوری مجدد خطوط نوشته شده بکنید و اینجاست که توضیحات برنامه به کمک شما می‌آیند و شما به راحتی، در کمترین زمان می‌توانید، مجددا به کُد مسلط شوید.

این مطلب را از دست ندهید : هفت بخش اصلی در طراحی‌های الکترونیکی

آیا می‌توان در برنامه به صورت فارسی توضیح نوشت؟

اول باید به این سوال جواب بدهید که مخاطب توضیحات چه کسی یا گروهی است؟ اگر فقط خودتان به کُد دسترسی دارید و قرار است خودتان توضیحات را بخوانید، می‌توانید از هر زبانی که راحت هستید استفاده کنید. در غیر این صورت باید طبق نظرات کارفرما توضیحات برنامه را بنویسید. البته اگر شما به فکر نوشتن کتابخانه‌ای هستید که استفاده تجاری از آن می‌شود بهتر است از زبان انگلیسی برای نوشتن توضیحات استفاده کنید.

توجه داشته باشید نوشتن توضیحات به هر زبانی بهتر از ننوشتن آن است.

فعال کردن قابلیت نوشتن توضیحات فارسی در محیط IAR ARM 8.1

به صورت معمول بعد از نصب IAR، ویرایشگر کُد آن از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و اگر شما قصد دارید به صورت فارسی عبارتی را بنویسید فقط کارکترهایی ناخوانا یا در بعضی مواقع علامت سوال(؟) چاپ می‌کند. برای رفع این مشکل باید Encoding ویرایشگر را تغییر بدهید. برای اینکار از منوی Tools گزینه Options را انتخاب کنید و سپس در پنجره باز شده، از قسمت سمت راست گزینه Editor را انتخاب کنید و در قسمت سمت چپ گزینه Default Character Encoding را روی UTF-8 قرار دهید. تمامی این مراحل به ترتیب شماره بندی شده و در شکل ۱ نمایش داده شده است.

نمایش مراحل تنظیمات در IAR

شکل ۱: مراحل لازم برای تغییر Encoding در IAR

نکته : بعد از انجام تنظیمات باید برنامه را بسته و مجددا اجرا کنید. در غیر این باز هم نمی‌توانید فارسی بنویسید.

فعال کردن قابلیت نوشتن توضیحات فارسی در محیط Keil uVision 5

در Keil برای تغییر Encoding باید به ترتیب از منوی Edit گزینه Configuration را کلیک کرده و سپس در پنجره باز شده تب Editor را انتخاب و نوع Encoding را به Encode in UTF-8 without signature  تغییر دهید. این مراحل به تریب شماره‌بندی شده و در شکل ۲ نمایش داده شده است.

مراحل تنظیمات در Keil

شکل ۲: مراحل لازم برای تغییر Encoding در Keil

 

امیدوارم از این مطالب لذت برده باشید. اگر مطالب را مفید دیدید لطفا با ذکر منبع آنها را منتشر کنید تا بقیه دوستان از آن استفاده کنند.

 

درباره‌ی سید پیمان ذوالنوری

پس از بازدید از نمایشگاه تولیدات داخلی و دیدن نقطه ضعف‌ها تصمیم گرفتم پایگاهی آموزشی بسازم تا با هم خلا استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته را در تولیدات داخلی از بین ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت